O co pytać fotografa i kamerzystę ślubnego?

Home  »  Blog » Poradnik pary młodej  » O co pytać fotografa i kamerzystę ślubnego?

Znalezienie odpowiednich usługodawców to jedno z ważniejszych zadań w trakcie przygotowań do ślubu. Fotografie i film ze ślubu to pamiątka, która zostanie z Wami na zawsze. Nie musicie być jednak ekspertami do fotografii i filmu, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę pytań, która ułatwi Wam znalezienie odpowiedniego fotografa i kamerzystę na Wasz ślub.

Ważne wskazówki: Przed wysłaniem zapytania…

Sprawdź portfolio

Sprawdź portfolio fotografa i/lub kamerzysty. Zobacz czy zamieszczane przez nich fotografie i filmy Ci się po prostu podobają. W przypadku fotografii zwróć szczególną uwagę na kolorystykę zdjęć, na to czy podobają Ci się barwy. Sprawdź czy fotograf zamieszcza zdjęcia z sali weselnej (praca na sali weselnej często wymaga dodatkowych lamp i umiejętności by prawidłowo oświetlić scenę).

W przypadku filmu, na stronach spotkasz najczęściej zwiastuny ślubne. Zwróć uwagę na zamieszczoną w nich ścieżkę dźwiękową, dynamikę klipu oraz zamieszczane sceny. Pomyśl czy styl prezentowany przez kamerzystę jest w Twoim guście.

Określ swoje priorytety

Pomyśl, na czym najbardziej Ci zależy. Czego oczekujesz od fotografa i kamerzysty? Ilu zdjęć, jakiej długości filmu? Jakie elementy dnia Waszego ślubu chcecie uwiecznić (przygotowania, ceremonia, zabawa weselna)? Określ maksymalny budżet, który chcecie przeznaczyć na fotografa i kamerzystę. Czy chcecie plener ślubny i czy ma zawierać się on w budżecie? Znajdź inspiracje, możesz poszukać np. przykładów zdjęć grupowych na Pintereście, czy filmów – w tym przypadku skorzystaj z Vimeo, Youtube lub Instagrama.

Poszukaj oszczędności

Oferty na rynku jasno pokazują, że decydując się na fotografa i kamerzystę pracujących razem możesz zredukować koszty usługi. Duet pracujący razem to często niższa cena przy połączeniu usług. To również oszczędność Twojego czasu w przypadku spotkań i podpisaniu umów. Jeżeli cena usługi będzie dla Ciebie za wysoka, nie krępuj się zapytać o możliwość dostosowania oferty pod Twoje preferencje – skrócenie długości filmu ślubnego, ilości zdjęć, rezygnacja z kilku dodatków na potrzeby redukcji kosztów.

Czy warto brać fotografa i kamerzystę na wesele?

Najczęściej, aby zredukować koszty wiele par decyduje się na wybór usług samego fotografa, rezygnując przy tym z kamerzysty. Zastanówcie się kilka razy zanim podejmiecie ostateczną decyzję. Wiedz, że film ślubny tak naprawdę uwiecznia momenty jeden do jednego. To w nim usłyszycie słowa przysięgi małżeńskiej, fragmenty składanych życzeń, pierwszy taniec oraz zobaczycie bawiących się przyjaciół i rodzinę. Decyzję co wybierzecie możecie podjąć tylko raz – drugiej szansy na uwiecznienie Waszego ślubu w postaci filmu już nie będzie.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się bardziej szczegółowo na co jeszcze zwrócić uwagę przed wysłaniem zapytania to zachęcamy Cię do przeczytania naszego wpisu blogowego Jak wybrać fotografa i filmowca na ślub? Poradnik.

Jakie pytania zadać fotografowi i kamerzyście?

Przejdźmy zatem do rzeczy. Oto pytania, które warto zadać wysyłając e-maila lub kiedy spotykacie się na żywo z Waszym potencjalnym fotografem i/lub kamerzystą. Wszystkie pytania zostały podzielone na sekcje dotyczące samego fotografa, samego kamerzysty, pleneru ślubnego oraz kwestii wspólnych. Taki układ pozwoli Ci się łatwiej w tym wszystkim odnaleźć. Niektóre pytania uzupełnione zostały komentarzami jak wyglądają pewne kwestie w naszym przypadku oraz z czym możecie spotkać się na rynku.

Pytania dotyczące fotografii

1) Ile łącznie zdjęć otrzymamy? W naszych popularnych pakietach jest od 450 do 600 obrobionych zdjęć. Zależy nam na ilości, która pozwoli pokazać wszystkie elementy ślubu zachowując przy tym wysoką jakość.

2) Czy wszystkie fotografie są obrabiane? Nie wszyscy fotografowie obrabiają wszystkie zdjęcia – a powinni.

3) Czy wykonasz dla nas zdjęcia grupowe? Zdjęcia grupowe z gośćmi to świetna pamiątka i dodatkowa zabawa. Czasem pary decydują się na jedno „duże” zdjęcie grupowe. Uwierzcie, czas zdjęć grupowych to świetny punkt wesela – zaczerpnięcie świeżego powietrza i uwolnienie kilogramów endorfin, który towarzyszy śmiechom podczas pozowania.

4) W jakiej rozdzielczości otrzymamy fotografie? Szczególnie ważne, by fotograf oddał Wam zdjęcia w wysokiej rozdzielczości min. 4000 tys. pikseli. Wysoka rozdzielczość zapewni Wam najwyższą jakość np. w przypadku wywoływania odbitek lub tworzenia albumów.

5) W jaki sposób dostarczysz fotografie? Jest tutaj sporo opcji – pendrive, eleganckie pudełko, galeria online z możliwością pobrania.

6) Czy przekazujesz również nieobrobione zdjęcia? Niektórzy fotografowie zgadzają się na oddanie nieobrobionego materiału np. za dodatkową opłatą. Wiedz, że reportaż z dnia ślubu zawiera często ok. 7 tys. zdjęć i fotograf wybiera te najlepsze (unika zamkniętych oczu, prześwietlenia itp.). Fotografie te są również w specjalnym formacie, który ma o wiele większą pojemność niż standardowy format .jpg, dlatego możesz mieć problem z jego odtworzeniem i przechowaniem.

7) Czy otrzymamy odbitki i w jakiej ilości? Często fotograf ma dostęp do odbitek wyższej jakości niż te które możesz wydrukować w typowym sklepie, czy automacie. My dodajemy do pakietów odbitki na wysokiej jakości jedwabistym papierze (15 x 23 cm).

8) Czy w ofercie jest album? Najczęściej fotograf ma w swojej ofercie albumy. Możecie znaleźć je w pakiecie albo jako dodatek. Zastanówcie się czy nie chcecie sami stworzyć albumu – w sieci jest mnóstwo kreatorów. Ważne tutaj aby fotograf dostarczył Wam zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Pisaliśmy o tym wyżej.

9) Czy możemy zobaczyć przykładowy reportaż z dnia ślubu? Jeżeli fotograf nie udostępnia całych historii ślubnych tylko pojedyncze zdjęcia warto o to zapytać, by mieć pogląd jak wyglądają zdjęcia z domu, kościoła, sali, pleneru.

Pytania dotyczące filmu

1) Jak długi jest główny film ślubny? Bardzo długie filmy ślubne ok. 3 godzinne to już rzadkość. Jest coraz więcej firm oddających reportaże ślubne nieprzekraczające 40 minut.

2) Czy film ślubny jest obrabiany kolorystycznie? Zapytaj czy filmowiec obrabia kolorystycznie każdą scenę filmu, czy jego praca sprowadza się jedynie do montażu scen z kolorami prosto z kamery.

3) Czy w filmie będą uwiecznione momenty z gośćmi na dworze/podczas zdjęć grupowych? Plener z gośćmi to nie tylko świetny czas na fotografie ale również na dynamiczne i pełne zabawy sceny do filmu.

4) W jakiej jakości otrzymamy film? Najczęściej spotkacie jakość Full HD lub 4K. Często filmowcy nagrywają film w jakości 4K, a finalnie dostarczają go w Full HD. Nie ma nic w tym złego – taki zabieg gwarantuje Wam nawet więcej plusów np. filmowiec w trakcie montażu może przybliżyć scenę dając wrażenie innego rzutu kamery bez straty jakości.

5) W jaki sposób dostarczysz do nas film? Filmy potrafią ważyć nawet kilkanaście GB. Obecnie płyty DVD to już rzadkość (nawet laptopy i PC sprzedawane są już bez napędów na płyty). Najwygodniejszym sposobem jest dostarczenie filmu na pendrive lub poprzez link z możliwością pobrania.

6) Czy przekazujesz również surowe, niewykorzystane sceny? Rzadko spotkacie taki zabieg, ale warto zapytać. Surowy materiał filmowy to często pliki z płaskim profilem kolorów, który wymaga obróbki w programie, byście cokolwiek na nim zobaczyli.

7) Czy w pakiecie jest teledysk ślubny? Najczęściej jest on w pakietach. Zazwyczaj trwa 3-4 minuty.

8) Czy kręcisz wywiady z gośćmi? Jeżeli Wam na tym zależy. Pomyślcie nad tym i zapytajcie kamerzysty. Kamerzysta może w nowoczesny sposób wpleść takie wywiady w film ślubny. Możecie niektóre pytania wymyślić sami, zlecić to zadanie świadkom lub zapytać o zainicjowanie takiego faktu kamerzyście.

9) Czy możemy zobaczyć przykładowy długi film ślubny? Gotowy film ślubny da Wam mocny pogląd na warsztat pracy filmowca.

Wspólne kwestie dotyczące fotografii i filmu

1) Co dokładnie zawiera pakiet? Wiele elementów ustalicie zapewne wspólnie z fotografem i kamerzystą. Zwróćcie jednak uwagę na stałe kwestie. Jakie elementy dnia ślubu obejmuje reportaż – przygotowania, ceremonia, zabawa (do której godziny). Co finalnie otrzymujecie – ile fotografii, jak długi film, czy pakiet zawiera teledysk?

2) Jaki jest czas oczekiwania na materiały? W przypadku fotografii jest to zazwyczaj do 3 miesięcy. Na film powinniście poczekać do ok. 5 miesięcy. Warto poczekać dłużej na finalny materiał. Daje to większą pewność, że fotograf i/lub kamerzysta dba o każdy element procesu powstawania filmu i fotografii. Jednak sytuacje, w których na film ślubny będziecie czekać nawet 2 lata są niedopuszczalne.

3) Czy fotografie i film/teledysk będą opublikowane na waszej stronie lub mediach? Powinno to pozostać przy Waszej wyraźnej zgodzie. Słyszeliśmy jednak opinie od par, które za to, że film będzie tylko i wyłącznie do ich dyspozycji musiałyby dodatkowo dopłacić. Warto o to zapytać, bo jest to ważny element Waszego życia, który nie powinien być publikowany bez Waszej zgody.

Pytania dotyczące pracy fotografa i kamerzysty ślubnego

1) Czy dojeżdżacie w miejsce naszego ślubu i wesela? Większość fotografów i kamerzystów dojeżdża do każdego miasta Polski, również i świata. Warto od tego zacząć rozmowę. Czasem dojazd może wiązać się z dodatkowym kosztem.

2) Czy dojazd jest dodatkowo płatny? Zapytaj o dokładny (finalny) koszt dojazdu.

3) Dojeżdżacie z daleka, czy trzeba zapewnić Wam nocleg? Jeżeli fotograf i/lub kamerzysta dojeżdża z naprawdę daleka warto zapytać o zapewnienie noclegu.

4) Jaki jest Wasz czas pracy w dniu ślubu? Najczęściej fotograf i/lub kamerzysta będzie z Wami od przygotowań (niektórzy przyjeżdżają nawet dużo wcześniej, by sfotografować i sfilmować przygotowaną salę weselną), aż do oczepin do ok. 1 w nocy.

5) Czy w razie niespodziewanych wypadków z waszej strony jesteście w stanie zapewnić zastępstwo? Mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Jak sama nazwa skazuje – wypadek jest nieprzewidywalny. Warto zwrócić uwagę na taki punkt w umowie.

6) Czy możemy spotkać się z Wami osobiście, by porozmawiać o współpracy? Można powiedzieć, że zatrudniacie ekipę na swój ślub, dlatego zapytajcie czy można umówić się na niezobowiązującą rozmowę, by dowiedzieć się więcej o ich stylu pracy.

7) Czy po naszej stronie jest zapewnienie posiłku? Fotograf i kamerzysta są z Wami w dniu ślubu od samych przygotowań do późnych godzin nocnych. Miejsce przy stole i ciepły posiłek pozwala im wykonać swoją pracę jak najlepiej. Warto zapytać sali weselnej czy płatność dla obsługi wynosi połowę, czy pełną stawkę „za talerzyk”.

Dodatkowo jeżeli chodzi o fotografa jeżeli Ci na tym zależy możesz zapytać czy pracuje w duecie z drugim fotografem i jaki jest ewentualny koszt. Ta sama kwestia dotyczy kamerzysty – jeżeli zależy Ci na dwóch operatorach kamery zapytaj o to.

Pytania dotyczące sprzętu, licencji i uprawnień – kwestie wspólne dla fotografa i kamerzysty

1) Jakiego sprzętu używacie? Zapytaj o to jeżeli naprawdę Cię to interesuje. Jeżeli prace, które oglądałeś są na wysokim poziomie to fotograf lub kamerzysta posiada odpowiedni sprzęt. Sprzęt to często lubiany temat przez fotografów i filmowców, dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o aparatach, kamerach, obiektywach, stabilizatorach, systemach audio, filtrach, kartach pamięci, lampach i innym sprzęcie używanym przez nich chętnie odpowiedzą na te pytania.

2) Czy tworzycie kopię zapasową? Możesz o to zapytać, by być pewnym, że Wasz materiał będzie bezpieczny. I chodzi tutaj zarówno o kwestię kopii zapasowej podczas samego nagrywania i fotografii, jak i ich późniejszego przechowywania na komputerze.

3) Czy posiadacie uprawnienia do fotografowania i filmowania celebracji liturgicznych? Ważna kwestia jeżeli zależy Wam na uwiecznieniu ślubu kościelnego. Bez tych uprawnień ksiądz może nie zgodzić się na zrobienie reportażu.

Lista pytań do fotografa i kamerzysty ślubnego

Pytania dotyczące sprzętu – kwestie dotyczące kamerzysty

1) Skąd bierzesz muzykę i czy masz licencję na zamieszczane utwory? Utwory zamieszczane przez filmowców powinny być w pełni legalne i opatrzone odpowiednią licencją. Zwróć uwagę kto bierze odpowiedzialność za ewentualne licencje.

2) Czy możemy podesłać własne propozycje utworów? Zamieszczane w filmie znanych utworów z popkultury jest trudne w kwestii formalnej (komercyjne licencje na tego typu utwory kosztują pewnie kilkanaście tysięcy euro). Kamerzysta jednak może podesłać Wam link do serwisów z których korzysta, byście mogli prześledzić bazę i znaleźć coś pod swój gust.

3) Czy nagrywacie GoPro? Czasami kamerzyści wykorzystują je np. w samochodzie którym jedziecie.

4) Czy nagrywacie dronem? Jeżeli zależy Wam na ujęciach z drona sali weselnej czy kościoła. Warto mieć na uwadze, że wykorzystanie drona czasem jest niemożliwe z uwagi na warunki atmosferyczne, czy zabudowę.

Sesja plenerowa innego dnia – fotograf i kamerzysta kwestie wspólne

1) Czy pakiet obejmuje plener ślubny innego dnia? Spotkacie się z plenerem, który jest już w pakiecie lub jako usługę dodatkową, którą możecie dobrać do pakietu.

2) Jak umawiamy się na sesję plenerową? Raczej fotografowie i kamerzyści chcą wykonać ją w miarę sprawnie po Waszym ślubie. Dlatego plener najczęściej odbywa się do 3 miesięcy po dniu ślubu. Warto tutaj też zmobilizować się ze swojej strony, by nie odkładać pleneru w czasie.

3) Czy możemy zrobić mini plener w dniu ślubu? Raczej fotograf i kamerzysta nie powinni mieć nic przeciwko, będą nawet za. Zastanówcie się jedynie z Waszej strony czy chcecie taką sesję, czy wolicie skupić się na plenerze w innym dniu.

4) Jaki jest koszt sesji plenerowej (jeżeli nie ma jej w pakiecie)? Cena sesji plenerowej to najczęściej przedział od 500 do 1000 zł (za usługę samego fotografa lub samego kamerzysty).

5) Czy w plener możemy wyjechać dalej i jak wygląda to cenowo? Jeżeli chcecie plener w innym mieście lub kraju.

6) Czy plener możemy zrobić w kilku lokalizacjach? Jeżeli Wam zależy na kilku miejscach to warto o to zapytać. Wiedzcie, że taka sesja potrwa o wiele dłużej i może być dla Was męcząca (ale tak pozytywnie).

7) Czy możesz zaproponować nam miejsca na plener ślubny? Możecie śmiało zapytać fotografa lub kamerzystę o ich rekomendacje. Warto poszukać również własnych inspiracji.

8) Jak długo trwa plener/mini plener? W kwestii mini pleneru zazwyczaj trwa on do 30 minut. Warto jednak uwzględnić kwestię godzinową na plener innego dnia. Jedni fotografowie i kamerzyści oferują określoną liczbę godzin, inni zaoferują Wam sesję do wyczerpania tematu.

Jeżeli chodzi o kwestie dotyczącej samego fotografa lub kamerzysty warto zapytać ile zdjęć otrzymacie z pleneru ślubnego. W przypadku filmu zapytaj w jaki sposób sceny plenerowe zostaną wykorzystane w filmie.

Rozliczenie

1) Jak wygląda rozliczenie za usługę? Najczęściej przy podpisaniu umowy wpłacacie zadatek/zaliczkę. Finalne rozliczenie może być w formie płatności przy odbiorze. Płatność może też być podzielona na części np. w dniu wesela, następie reszta przy odbiorze.

2) Czy pobieracie zaliczkę/zadatek przed ślubem? Zadatek/zaliczkę najczęściej wpłacicie przy podpisaniu umowy. Pamiętaj, że zaliczka jest to forma zwrotna, a zadatek kiedy zrezygnujecie z usługi przepada. Jeżeli to jednak fotograf lub kamerzysta wycofa się z wykonania usługi powinien zwrócić Wam 100% wpłaconej kwoty.

3) Ile kosztuje dodatkowa godzina Twojej pracy? Płatność za dodatkowe godziny pracy powinna wynikać z wyraźnej prośby pary młodej. Dodatkowa godzina pracy to najczęściej od 150 zł/h do 400 zł/h fotografa lub kamerzysty.

Podsumowanie

Jak widzisz pytań jest sporo. Na część z nich dostaniesz niewątpliwie odpowiedź przeglądając już samą ofertę fotografa lub kamerzysty. Resztę możesz dopytać już podczas spotkania lub w dodatkowym e-mailu. Dobra znajomość oferowanej usługi gwarantuje Ci spokój ducha i sprawną organizację wesela.